Jasper Roberts - Blog

Jak dobrze kupić?

Zakup domu, mieszkania czy działki budowlanej to jedna z najważniejszych decyzji w życiu.
Zanim rozpoczniemy poszukiwania wymarzonego domu lub mieszkania musimy określić:

1) swoje możliwości finansowe, czyli: jakimi środkami własnymi dysponujemy i jaką posiadamy zdolność kredytową (w określeniu twojej zdolności kredytowej pomogą ci niezależni doradcy kredytowi, w ten sposób oszczędzisz swój cenny czas na wędrówkę pomiędzy oddziałami wszystkich banków). Wstępna decyzja kredytowa jest wydawana zwykle bardzo szybko, bezpłatnie i bez zbędnych formalności i pozwala nam się zorientować na jaki kredyt możemy sobie pozwolić.
2) jakie wymagania musi spełniać nasz wymarzony dom lub mieszkanie (tj. lokalizacja, typ budynku/zabudowy, rok budowy, powierzchnia, liczba pokoi, liczba pięter, parking etc.).

Poniżej przedstawimy kilka praktycznych wskazówek dotyczących kupna nieruchomości. Mamy nadzieję, że pomogą one uniknąć błędów często popełnianych przez kupujących.

Po pierwsze: Dokładnie sprecyzuj swoje wymagania w stosunku do nieruchomości jakiej zakup planujesz.

Po drugie: Sprawdzić ceny nieruchomości w okolicy o podobnej charakterystyce w której planujesz zakup. Brak tej wiedzy może spowodować, że kupisz dom lub mieszkanie za cenę o wiele większą niż rynkowa.

Po trzecie: Na oględziny nieruchomości staraj umawiać się kiedy na zewnątrz jest jeszcze widno.

Po czwarte: Oglądaj dokładnie, każdą prezentowaną tobie nieruchomość. Zwracaj uwagę na szczegóły: jaki jest rozkład i powierzchnia poszczególnych pomieszczeń oraz na jakie strony świata wychodzą okna, jaki jest stan budynku, elewacji i klatki schodowej, czy instalacje wymagają remontu, etc. Sprawdź czy w bezpośrednim sąsiedztwie budynku przebiega ruchliwa ulica, jaka jest odległość do przystanku komunikacji publicznej. Upewnij się czy w pobliżu budynku nie ma hałaśliwych zakładów lub lokali gastronomicznych bądź usługowych etc.

Po piąte: Upewnij się czy nieruchomość, którą planujesz kupić posiada uregulowany stan prawny. Sprawdź czy osoba która pokazuje ci mieszkanie lub dom jest prawdziwym właścicielem. Warto skorzystać z usług profesjonalisty. Licencjonowany pośrednik w obrocie nieruchomościami sprawdzi za ciebie wszystkie dokumenty.

Po szóste: Jeżeli kupujesz mieszkanie na kredyt, złóż w banku wszystkie wymagane do udzielenia kredytu dokumenty, aby określić ostateczną zdolność kredytową.

Po siódme: Oblicz dokładnie koszty transakcji. Jaka jest kwota zadatku którą wpłacisz sprzedającemu przy umowie przedwstępnej. Jaki koszty będziesz musiał pokryć przy umowie końcowej (podatek od czynności cywilnoprawnych, taksa notarialna, opłaty sadowe, koszty związane z ustanowieniem hipoteki etc.). Przygotuj pieniądze na wszystkie opłaty, pamiętaj że muszą one być wpłacone gotówką nawet jeżeli kredytujesz zakup w całości bez wkładu własnego (bank w którym bierzesz kredyt zwróci poniesione przez ciebie koszty dopiero po paru dniach).

Po ósme: Staraj się wszystkie ustalenia ze sprzedającym zawrzeć na piśmie, a unikniesz ewentualnych nieporozumień. Umowę przedwstępną podpisz w formie aktu notarialnego. Określ kwotę zadatku. Upewnij się czy wszystkie warunki zostały szczegółowo ustalone (terminy, koszty umowy, termin wydania nieruchomości etc.). Warto jest obejrzeć kupowaną przez nas nieruchomość tuż przed podpisaniem umowy, aby sprawdzić czy jej stan nie zmienił się od momentu naszych ostatnich odwiedzin.