Jasper Roberts - Blog

Informacje dla sprzedających

Jak dobrze sprzedać?

Na rynku nieruchomości panuje wielka konkurencja, ofert sprzedaży jest bardzo dużo, kupujący są coraz bardziej wymagający.
Poniżej przedstawimy kilka praktycznych porad dotyczących sprzedaży nieruchomości.
Co powinniśmy zrobić, aby przekonać potencjalnego kupca do swojej oferty? Jak ustrzec się błędów? Jak sprzedać nieruchomość szybko i za odpowiednią cenę?

1.   Odpowiedz sobie na pytanie: dlaczego chcesz sprzedać? Czy ważniejsze jest dla ciebie osiągniecie maksymalnie wysokiej ceny czy liczy się dla ciebie czas w jakim transakcja zostanie sfinalizowana. Odpowiedź na to podstawowe pytanie pozwoli ci obrać odmienne strategie sprzedaży. Pamiętaj nigdy nie ujawniaj potencjalnemu kontrahentowi przyczyn dla których postanowiłeś sprzedać, taką wiadomość kupujący z pewnością wykorzysta w trakcie negocjacji.

2.   Najczęstszym popełnianym błędem przez sprzedających jest ustalenie ceny sprzedaży, na poziomie, który nie odpowiada rynkowym realiom. Pośpiech jest zawsze złym doradcą, a określenie odpowiedniej ceny wymaga analizy porównawczej rynku, której nie da się przeprowadzić w 5 minut. W wycenie twojej nieruchomości pomoże ci profesjonalny doradca ds. nieruchomości znający lokalny rynek nieruchomości.  

3.   Jeżeli już udała ci się określić cenę musisz przygotować swoją nieruchomość do sprzedaży, czyli… posprzątać mieszkanie tak aby wyglądało jak z „katalogu”. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, schowaj rzeczy osobiste (ubrania), zadbaj o to, aby pomieszczenia były dobrze doświetlone, napraw cieknący kran i wszystko co wymaga naprawy. Lokalizacji swojej nieruchomości nie możesz zmienić, ale możesz zrobić wszystko by zaprezentować ją z jak najlepszej strony, tak aby potencjalny nabywca mógł poczuć się jak u siebie w domu.

4.   Jak wybrać agencję nieruchomości? Spytaj znajomych, poszukaj w Internecie. Zanim oddasz swoją nieruchomość w ręce agenta nieruchomości sprawdź jego kwalifikacje i agencji w której jest zatrudniony. Wejdź na ich stronę internetową, zobacz gdzie posiadają swoje oddziały. Zapytaj o warunki, poproś o przesłanie wzoru umowy pośrednictwa.

5.   Reklama dźwignią handlu ta zasada obowiązuje również na rynku nieruchomości. Dobry marketing jest podstawą sukcesu. Tradycyjne metody jak ogłoszenia drobne w prasie codziennej odeszły bezpowrotnie do lamusa. Umiejętny marketing wymaga sporego doświadczenia i nakładów. Internet jest doskonałym miejscem do prezentowania ofert nieruchomości. Zła reklama może jednak popsuć wszystko. Pamiętać należy aby przy ofercie umieścić maksymalną ilość informacji o ofercie. Im lepiej zaprezentowana oferta tym większa liczba klientów, im większa liczba klientów tym większe szanse na sprzedaż i uzyskanie najlepszej ceny.

6.   Podczas prezentacji nie bądź nachalny, staraj się poznać potrzeby klientów. Nie wymuszaj rozmowy, bądź miły, uśmiechaj się staraj się być dyskretny i odpowiadaj na pytania. Postaraj się ograniczyć w tym okresie liczbę domowników do minimum, tak aby potencjalni kupcy nie czuli się w twoim domu jak intruzi. Nie wszyscy w przeciwieństwie do nas przepadają za zwierzętami i towarzyszącym im zapachem. Szczekający piesek może utrudnić prezentację twojego mieszkania (domu). Najlepiej poproś pozostałych domowników, aby na ten czas zabrali twojego pieska na spacer.  

7.   Przygotuj wszystkie niezbędne dokumenty do transakcji takie jak wypis z księgi wieczystej, wypis i wyrys z ewidencji gruntów itp.  

8.   Jeżeli znajdzie się klient zainteresowany twoją nieruchomością staraj się wszystkie ustalenia zawrzeć na piśmie, a unikniesz ewentualnych nieporozumień. Upewnij się czy wszystkie warunki zostały szczegółowo ustalone (terminy, koszty umowy itp.) Umowę przedwstępną podpisz w formie aktu notarialnego. Profesjonalny agent nieruchomości zadba o przeprowadzenie całej transakcji w najdrobniejszym szczególe.